Stulejka - kiedy trzeba udać się do lekarza?
Chociaż sama stulejka nie jest groźna dla zdrowia pacjenta, jej powikłania mogą mieć poważne skutki. Często występującymi efektami tej przypadłości są zakażenia układu moczowego. Co ważne - mogą one wystąpić nie tylko u mężczyzny, dotkniętej tą dolegliwością, lecz również u jego partnerki. Stulejka utrudnia również utrzymanie właściwej higieny, a próby samodzielnego odciągania napletka przez cierpiącego na nią mężczyznę mogą prowadzić do powstawania niebezpiecznych i bolesnych urazów. Nie należy więc lekceważyć tej przypadłości. W wielu wypadkach rozwiązanie problemu ze stulejką może bowiem wymagać interwencji lekarza.
Kiedy stulejka staje się problemem?
Stulejka nie zawsze jest problemem - w przypadku chłopców w wieku do 2-3 lat jest ona normą. Niestety zdarzają się sytuacje, w których stan ten utrzymuje się również w późniejszym okresie życia. Niekiedy pojawia się ona również u osób dorosłych, a nawet w podeszłym wieku (jest to tak zwana stulejka nabyta). W sytuacjach, w których nie można uznać jej za zjawisko normalne, najrozsądniejszym wyjściem jest konsultacja z lekarzem-specjalistą. Zdecyduje on, czy konieczna będzie interwencja chirurgiczna. Przeprowadzona przez wysokiej klasy specjalistów z gabinetu Derm-Estetyka operacja stulejki w Gdyni może być najlepszym rozwiązaniem kłopotów tego typu. Zabiegi te są w pełni bezpieczne, a poddająca się im osoba może szybko wrócić do codziennych zajęć.
Jakie są najpopularniejsze metody operacyjnego leczenia stulejki?
Zabiegi chirurgiczne, stosowane w przypadku stulejki, mogą mieć postać plastyki napletka lub obrzezania. Pierwszy z wymienionych sposobów polega na poszerzeniu ujścia napletka w taki sposób, by możliwe było jego swobodne odprowadzenie. Oczywiście lekarz dba przy tym, by zachowana została pełna funkcjonalność górnego fragmentu członka. Ryzyko zabiegu tego typu jest znikome, a efekty - spektakularne. Obrzezanie polega natomiast na wycięciu części lub całości napletka. Wraz z nim znika też stulejka. Metoda ta jest bardziej inwazyjna, jednak również powszechnie stosowana i bezpieczna.
Kiedy stosuje się poszczególne metody leczenia chirurgicznego stulejki?
Plastyka napletka, jako metoda zakładająca mniejszy stopień ingerencji w ciało pacjenta, jest częściej stosowana. Jej zaletą jest uniwersalność - zabieg ten może zostać wykonany zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. W wielu wypadkach jest on rozwiązaniem całkowicie wystarczającym do wyeliminowania problemów ze stulejką. Obrzezanie stosuje się w przypadkach bardziej skomplikowanych, gdy plastyka napletka nie może przynieść odpowiednich rezultatów. Warto jednak zaznaczyć, że również ten zabieg jest wykonywany rutynowo. Jest on przy tym bezpieczny dla pacjenta, a jego efekty mogą być równie dobre jak w przypadku plastyki napletka.