Warning: Zend OPcache API is restricted by "restrict_api" configuration directive in /home/platne/serwer127694/public_html/stulejka.info.pl/libraries/vendor/joomla/filesystem/src/File.php on line 330
Czy stulejka u dorosłych może być groźna?
Skip to main content

Informacje

Dowiedz się więcej na temat problemu stulejki


Warning: Zend OPcache API is restricted by "restrict_api" configuration directive in /home/platne/serwer127694/public_html/stulejka.info.pl/libraries/vendor/joomla/filesystem/src/File.php on line 330

Czy stulejka u dorosłych może być groźna?

Stulejka wiąże się z brakiem możliwości odprowadzenia napletka i odsłonięcia żołędzi prącia. Co ciekawe, u młodych chłopców jest to normalne, jednak u dorosłych osób stanowi spory problem. Powstaje poprzez wytworzenie się włóknistego pierścienia na napletku i może prowadzić do przykrych dolegliwości. Czy taki stan rzeczy może być groźny? O czym warto wiedzieć?

Stulejka u dorosłych - czym się objawia?

Objawy stulejki u dorosłych

Pamiętajmy o tym, że w razie problemów powinniśmy jak najszybciej odwiedzić lekarza. Zazwyczaj specjalista zaleca zabieg stulejki, którego nie powinniśmy się obawiać. Jakie objawy daje ten problem? Stan zapalny prącia może dotyczyć wrażliwości, bólu i swędzenia. Nie bez znaczenia jest to, że niekiedy u mężczyzn kłopoty pojawiają się dopiero w trakcie erekcji. Podczas zmniejszenia otworu napletka istnieje ryzyko wystąpienia załupka przy stosunku. Jest to niemożność sprowadzenia napletka z powrotem. Ważne jest też to, że utrudniona jest ejakulacja i mogą występować problemy z oddawaniem moczu. Konieczna jest zatem wizyta u lekarza.

Leczenie stulejki

Warto podkreślić, że leczenie jest zależne od przyczyny — to poważna sytuacja, której nie można lekceważyć. W artykule "Opuchlizna i obrzęk penisa - załupek prącia czyli powikłanie stulejki" znajdziemy więcej informacji o przeciwności stulejki — czyli parafimozie. Jeżeli stulejka powstała przez infekcję, stosuje się odpowiednie leki. Są one dobierane zgodnie z drobnoustrojem, który wywołał stulejkę. Najczęściej lekarza zapisuje antybiotyki lub maści przeciwgrzybicze. Gdy zwężenie napletka jest nieduże, wykorzystuje się maść sterydową. Ma ona za zadanie zmiękczać skórę i wpływać na łatwiejsze odprowadzenie napletka. Prezerwatywy i lubrykant przydadzą nam się wtedy, gdy dochodzi do bólu podczas stosunku.

Co w sytuacji, gdy wystąpiło przewlekłe zapalenie żołędzi, powodujące bolesne zwężenie napletka? Okazuje się, że tutaj zabieg jest koniecznością. Alternatywą jest także obrzezanie, czyli chirurgiczne usunięcie części lub całości napletka. Pacjenci muszą liczyć się z powikłaniami, jakimi mogą być infekcje i krwawienie. Takie rozwiązanie jest stosowane w ostateczności.

Co warto wiedzieć o zabiegu stulejki u dorosłych mężczyzn?

Co warto wiedzieć?

Niestety stulejka u dorosłych może dotyczyć wielu mężczyzn. Zazwyczaj dotyczy nieodpowiedniej higieny lub przewlekłego stanu zapalnego. Zwężenie otworu napletka utrudnia codzienną higienę i wpływa na jakość życia. Nie zapominajmy o tym, że zapalenie prącia i stulejki może wskazywać na raka prącia. Powinniśmy zawsze zwracać uwagę na wszelkie zmiany i działać jak najszybciej. Poza tym trzeba wiedzieć o tym, że naciąganie napletka na siłę prowadzi do przyszłych zrostów. Nie należy samodzielnie sobie z tym radzić, aby nie doszło do powikłań.

Stulejkę u dorosłych trzeba skonsultować z lekarzem. Im wcześniej udamy się do specjalisty, tym lepiej dla nas. Jedynie u małych dzieci stulejka jest uznawana za normalną kwestię. Z kolei dorosłe osoby muszą liczyć się z tym, że stulejka może być bardzo groźna. Istnieje wiele metod leczenia tego problemu.