Skip to main content

Informacje

Dowiedz się więcej na temat problemu stulejki

Czym jest stulejka i jak ją leczyć?

Stulejka to zwężenie otworu napletka, co w konsekwencji utrudnia odsłonięcie żołędzia prącia. Nazywa się to defektem anatomicznym, który występuje zarówno u chłopców, jak i u mężczyzn. Lekceważenie stulejki może prowadzić do trudności w życiu seksualnym.

Usuwanie stulejki - wizyta u lekarza

Czym jest stulejka?

Stulejka to niewielka wada anatomiczna, którą można zauważyć u niektórych mężczyzn. Precyzyjniej, jest to zwężenie napletka, które uniemożliwia zsunięcie go z żołędzia prącia. Dawniej istniało przekonanie o tym, że stulejka jest defektem genetycznym. Okazało się jednak, że to nieprawda. Zjawisko to występuje wśród chłopców, którzy w dzieciństwie byli nieprawidłowo pielęgnowani.

Przyczyny pojawiania się stulejki

Małe dzieci posiadają najczęściej długie napletki, które zwykle można bez problemu odsunąć, ale wymagają odpowiedniej higieny. Należy odsunąć napletek, umyć dokładnie żołędzia i wyciągnąć mastkę z rowka żołędzia. Jeśli zasady higieny nie są respektowane, łatwo może dojść do zapalenia napletka, co z kolei prowadzi do obkurczenia jego otworu. W wyniku czego mastka utworzona w rowku żołędzia jest gromadzona pod napletkiem, gdzie może również pozostawać mocz.

Stulejka u dorosłych mężczyzn

U dorosłych mężczyzn stulejka jest najczęściej związana z nieprzestrzeganiem zasad higieny osobistej, co może prowadzić do przewlekłego zapalenia napletka, które może powodować inne, poważniejsze problemy. Stan ten poważnie utrudnia współżycie seksualne i wytrysk nasienia, a jeśli operacja nie zostanie wykonana przez długi czas, mogą pojawić się również zmiany nowotworowe.

Infografika przedstawiająca stulejkę

Jak rozpoznać stulejkę?

Jeśli przesunięcie napletka z główki prącia jest niemożliwe, oznacza to, że dziecko ma stulejkę. Do trzeciego roku życia ta przyczepność napletka jest normalna, ponieważ napletek jest „przyklejony” do żołędzia. Jest to przerost, który zawiera florę bakteryjną i komórki nabłonka. U dwuletniego dziecka napletek powinien powoli dawać się odsuwać. Ważnym jest by nie próbować odsuwać napletka na siłę, ponieważ może to powodować dyskomfort i ból.

Leczenie stulejki

U dzieci stulejkę zwalcza się poprzez leczenie stanu zapalnego oraz dbałość o higienę. Podczas zapalenia można stosować kremy zawierające sterydy, które pomagają w leczeniu. W przypadku dzieci zdarza się, że konieczna jest operacja, która zostaje przeprowadzona w znieczuleniu ogólnym. Napletek zostaje rozszerzony, dzięki czemu możliwe jest łatwe wysunięcie żołędzia (zdarza się tak, że napletek musi pozostać całkowicie usunięty).

Zabieg usuwania stulejki

U starszych dzieci i dorosłych mężczyzn często należy przeprowadzić chirurgiczne leczenie stulejki. Zazwyczaj odbywa się to poprzez pozbycie się wąskiej części napletka i uformowanie szerokiego napletka w celu odsłonięcia żołędzia prącia. Czasami poszerzenie napletka może okazać się nieskuteczne. W niektórych przypadkach blizna po operacji może przyczynić się do ponownego zwężenia. W takim przypadku należy zapoznać się z innymi sposobami, takimi jak obrzezanie.