Skip to main content

Informacje

Dowiedz się więcej na temat problemu stulejki

Jak wygląda operacja stulejki i ile wynosi okres rekonwalescencji po zabiegu?

Stulejka jest jedną z najczęstszych chorób urologicznych diagnozowanych zarówno u dorosłych mężczyzn jak i młodszych chłopców. Jej leczenie nie jest skomplikowane jednak często wymaga interwencji chirurgicznej. Warto wiedzieć jakie są powody jej powstania oraz jak się ją leczy.

Przyczyny występowania stulejki

Stulejka jest to wada rozwojowa prącia, która często jest z dzieckiem już od urodzenia. Najczęściej można ją zaobserwować u małych chłopców, a wada ta w szybkim czasie może przeobrazić się w tzw. stulejkę przetrwałą. Stulejka przetrwała to z kolei stan, któremu towarzyszyć mogą częste stany zapalne i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, które bagatelizowane mogą prowadzić do pęknięć tkanki, a następnie zwłóknień i powstaniu wstydliwych blizn.

Objawy stulejki

Najbardziej charakterystycznym objawem stulejki jest zwężenie napletka powodujące ból przy próbach jego zsunięcia w trakcie stosunku płciowego lub podczas wykonywania czynności higienicznych. Zwężeniu temu towarzyszy również zaleganie łoju, moczu i nasienia, które powodują stany zapalne oraz nieprzyjemny zapach. Samodzielne próby siłowego zsunięcia napletka bardzo często kończą się uszkodzeniami mechanicznymi skóry, które prowadzą do zmniejszenia elastyczności skóry. To z kolei może prowadzić do zmniejszenia otworu napletka powodując problemy z oddawaniem moczu, a nawet jego całkowitym zahamowaniem.

Warto również wspomnieć, że problemy z odprowadzeniem napletka są zjawiskiem całkowicie normalnym u dzieci do 3 roku życia. Jest to stan nazywany stulejką fizjologiczną, który powinien ustąpić do końca 2 roku życia. W przeciwnym przypadku mamy do czynienia ze stulejką przetrwałą i należy zgłosić się z dzieckiem do specjalisty.

Problem stulejki dotyczy Ciebie? Odwiedź stronę gabinetu Derm-Estetyka - https://www.chirurg-gdynia.pl/oferta/zabieg-stulejki, z której dowiesz się, jak wygląda przebieg zabiegu stulejki w Gdyni oraz umówisz się na wizytę. Konsultacja ze specjalistą rozjaśni Ci sytuację i pozwoli dobrać odpowiednią metodę leczenia.

Leczenie stulejki

W przypadku pacjentów do 3 roku życia stulejka powinna ustąpić samoistnie. U nieco starszych chłopców specjalista wprowadza zazwyczaj leczenie przy pomocy maści ze sterydami. Powinno się ją stosować przez okres kilku tygodni, do czasu aż napletek zmięknie, a następnie w wyniku tego jego tkanki odkleją się od prącia. W przypadku niepowodzenia tego typu leczenia, koniecznością staje się wykonanie chirurgicznego zabiegu usunięcia stulejki. Zgodnie z treścią zawartą w artykule https://derm-estetyka.pl/problem-z-napletkiem-stulejka-u-nastolatkow.html/, u dorosłych osób taka operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, natomiast u młodszych pacjentów najczęściej wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym ułatwiającym spokojne przeprowadzenie zabiegu. Operacyjne leczenie stulejki może być wykonane przy pomocy dwóch metod: obrzezania oraz plastyki napletka. Metody różnią się od siebie zasadniczo, jednak o wyborze decyduje lekarz po ocenie stopnia zaawansowania schorzenia.

Plastyka napletka

Plastyka napletka to prosty zabieg medyczny polegający na wykonaniu niewielkiego nacięcia wzdłuż napletka i ponownym jego zszyciu w taki sposób, aby rozszerzyć jego ujście. Cała procedura trwa około 30 minut i wykonywana jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym u dorosłych pacjentów. Zabieg plastyki napletka pozostawia praktycznie niewidoczną bliznę, a sam penis wygląda po niej całkowicie naturalnie. Tego rodzaju zabieg można jednak wykonywać u pacjentów z niewielką stulejką. Przez tydzień po zabiegu należy bardzo dokładnie dbać o higienę rany. Na korzyść wpływa częsta zmiana jałowych opatrunków. Po takim zabiegu zaleca się 4 do 6 tygodni absencji seksualnej.

Obrzezanie

Zabieg obrzezania polega na całościowym lub częściowym usunięciu napletka w sposób małoinwazyjny i całkowicie bezpieczny dla pacjenta. W przypadku obrzezania całkowitego usunięty zostaje całkowicie napletek oraz jego blaszka wewnętrzna. Druga metoda zakłada pozostawienie paska blaszki wewnętrznej o szerokości od 2 do 3 mm. Oba rodzaje obrzezania mają swoich przeciwników i zwolenników, jednak należy pamiętać, że w przypadku częściowego usunięcia napletka może dojść do nawrotu stulejki lub do pokrewnego schorzenia nazywanego liszajem twardziny. Obrzezanie u osób dorosłych odbywa się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. U dzieci, które jeszcze nie potrafią współpracować z lekarzem zaleca się zastosowanie znieczulenia ogólnego, tak by nie powodować stresu całym operacyjnym zamieszaniem. Operacja obrzezania składa się na podanie znieczulenia, resekcję napletka oraz założenie rozpuszczalnych szwów i jałowego opatrunku. Cała procedura jest małoinwazyjna i niemal całkowicie bezkrwawa.