Objawy i rodzaje stulejki
Stulejka to problem, który dotyka nie tylko chłopców, ale również dużą część dorosłych mężczyzn, a mimo to nadal jest jednym z tematów tabu. Mało kto wie, że istnieją różne rodzaje i przyczyny tej choroby, a jej objawy mogą się od siebie różnić.
Czym jest stulejka?
Stulejka to wrodzony lub nabyty defekt anatomiczny polegający na zwężeniu fałdy skóry, w górnej części penisa, zwanej napletkiem. Co za tym idzie utrudniając, a czasami nawet całkowicie wykluczając, jego zsunięcie poniżej żołędzi. Z tego też powodu wyróżnia się dwie formy tego schorzenia:- Stulejka całkowita Jest to stan, w którym pacjent nie może bez bólu, zsunąć napletka,a problem istnieje zarówno w stanie spoczynku jak i wzwodu penisa. Objawy te znacznie częściej dotyczą chłopców niż mężczyzn.
- Stulejka częściowa Schorzenie w tej formie charakteryzuje się możliwością odsłonięcie części lub całości żołędzi jednakże osoba chora na tę przypadłość odczuwa znaczny dyskomfort podczas wykonywania czynności czynności seksualnych lub higienicznych.
W obu tych przypadkach stosunek płciowy jest nieprzyjemny, a nawet bolesny. Dlatego stulejka prócz problemów fizycznych niesie również ze sobą problemy emocjonalne u młodych mężczyzn. Osoby te często czują się mniej atrakcyjne dla płci pięknej.
Jak rozpoznać stulejkę?
Głównym i najszybciej zauważalnym objawem występowania stulejki jest ból, który towarzyszy wszelkim próbom zsunięcia napletka poniżej żołędzi. Pojawia się nie tylko podczas czynności seksualnych, ale także przy zabiegach codziennej higieny miejsc intymnych. Problem z dokładnym umyciem penisa w konsekwencji prowadzi do zalegania pod fałdą skóry złuszczonych komórek nabłonka, łoju, pozostałości moczu oraz resztek nasienia. Substancje te są przyczyną nieprzyjemnego zapachu. Ich namnażanie w konsekwencji prowadzi do częstych stanów zapalnych i obrzęków co również powinno być wskazówką dla mężczyzn, że mają do czynienia ze stulejką.
Objawy stulejki
Kolejnym z objawów stulejki jest pojawianie się białego pierścienia przy każdorazowej próbie zsunięcia napletka do rowka żołędnego. Niekiedy osoby nieświadome na czym dokładnie polega schorzenie próbują siłą zsunąć fałdę skóry. Sposób ten wyrządza jedynie straty, gdyż dochodzi wtedy do mikro pęknięć napletka. Rany tego typu powodują nie tylko ból, ale również wywołują stany zapalne, a zrastając się tworzą zwłóknienia i blizny. W konsekwencji skóra staje się twardsza i jeszcze mniej ruchoma. Tego typu zachowanie zachowanie może doprowadzić do problemów z oddawaniem moczu.
Rodzaje stulejki
Stulejka fizjologiczna
Występuje u chłopców na bardzo wczesnym etapie życia. Jest to naturalny stan przejściowy, który powinien zaniknąć samoistnie w trakcie rozwoju, między drugim, a trzecim rokiem życia, kiedy to podczas procesu wzrostu napletek zostaje oddzielony od żołędzi i możliwe staje się jego przesuwanie. Zdarza się jednak, że tak się nie dzieje, wtedy stulejka przechodzi w postać przetrwałą, nazywaną również patologiczną. Stan ten jest już znacznie bardziej poważny, gdyż nie minie bez odpowiedniego leczenia. Jeżeli natomiast problem zostanie wychwycony we czesnym etapie rozwoju, możliwe będzie usunięcie go za pomocą maści sterydowej, bez konieczności wykonywania zabiegu chirurgicznego.
Stulejka nabyta
Określamy tak sytuację, gdzie dojrzały mężczyzna nie miał wcześniej problemu z opuszczeniem napletka, natomiast nagle zaczyna zauważać u siebie ten problem. Taki stan może być wywołany przez liszaj twardzinowy, który jest chorobą skóry, jak również przez cukrzycę. Narażeni na tego rodzaju problemy są również osoby, które niewystarczająco dbają o higienę intymną, pozwalając na nawracające stany zapalne, które w konsekwencji mogą prowadzić do zgrubienia skóry osłaniającej żołądź. Przy tym rodzaju schorzeniu najczęściej wykonuje się mało inwazyjny zabieg chirurgiczny.
Leczenie stulejki
Stulejka najczęściej usuwana jest za pomocą zabiegów chirurgicznych. Jednym z nich jest obrzezanie czyli całkowite usunięcie napletka. Natomiast druga to plastyka napletka polegająca na rozszerzeniu jego ujścia. Niezależnie od formy i przyczyny schorzenia warto pamiętać, że stulejka to nie tylko dyskomfort. Nieleczona może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, dlatego nie należy zwlekać z podjęciem działań, które pomoga nam w trwałym jej usunięciu.