Skip to main content

Informacje

Dowiedz się więcej na temat problemu stulejki

Stulejka częściowa, a całkowita

Stulejka jest przykrą dolegliwością, której nie należy lekceważyć, gdyż z upływem czasu, nieleczona może stanowić poważny problem. Przypadłością tą nazywamy stan, kiedy dochodzi do zwężenia ujścia napletka, przez co uniemożliwione jest zsunięcie go do tak zwanego rowka zażołędnego. Stulejką jest też moment, w którym możliwe jest odprowadzenie napletka do rowka zażołędnego, jednakże zwód powoduje wtedy ucisk i ból w okolicy żołędzi prącia. Schorzenie to może być wrodzone lub nabyte. U chłopców do 2-3 roku życia, stulejka jest normalnym stanem, który w tym okresie życia nie powinien wzbudzać żadnego niepokoju, taki stan jest określany stulejką fizjologiczną.

Podstawowe różnice

Wyróżniamy dwa rodzaje stulejki, zależne od stopnia zaawansowania rozwoju dolegliwości. Stulejką częściową nazywamy sytuację, kiedy napotykamy trudności z zsunięciem napletka. W stanie spoczynku jest to możliwe bez większych problemów, jednak większy problem pojawia się w stanie wzwodu prącia, w momencie kiedy objętość członka wzrasta wraz z napływającą do niego krwią. Napletek w takiej sytuacji jest za wąski, przez co niemożliwe jest jego zsunięcie do rowka zażołędnego. Natomiast w przypadku stulejki całkowitej, niemożliwe jest zsunięcie napletka w stanie spoczynku jak i we wzwodzie.

Konsekwencje braku leczenia stulejki częściowej 

Obie dolegliwości są poważnym schorzeniem, których nie należy bagatelizować. Może dojść do sytuacji, w której nieleczona stulejka częściowa przechodzi w stulejkę całkowitą. W obu przypadkach, kiedy pojawia się problem z zsunięciem napletka w czasie erekcji, utrudnia to współżycie płciowe, a czasami nawet przez wywołany przez schorzenie ból, uniemożliwia całkowicie kontakt seksualny pomiędzy partnerami.

Skutki pojawienia się stulejki całkowitej 

Przy stulejce całkowitej występuje większy problem z utrzymaniem właściwego poziomu higieny w okolicach prącia. Niemożność zsunięcia napletka w stanie spoczynku powoduje to, iż pod napletkiem gromadzi się tzw. mastka. Mastka to nic innego jak substancja o białym lub biało-żółtym kolorze o intensywnym i nieprzyjemnym zapachu, która jest produktem łoju, złuszczonych komórek nabłonkowych oraz działania flory bakteryjnej. Odpowiada za odpowiednie nawilżanie prącia u mężczyzn. Uważa się nawet, że mastka jest substancją o działaniu rakotwórczym.

Profesjonalne leczenie to konieczność

Przy dolegliwości stulejki całkowitej może dojść nawet do poważniejszych problemów w oddawania moczu. Zgromadzony pod napletkiem wypływający mocz tworzy widoczne wybrzuszenie, przy ujściu napletka, przypominające balonika. Ten problem powoduje przewlekłe stany zapalne dróg moczowych, dlatego ważne jest by jak najszybciej udać się z tym schorzeniem do lekarza, jak również jest wyraźnym sygnałem do tego. by jak najszybciej doszło do interwencji zabiegowej. Ściągnięcie siłą napletka do rowka zażołędnego w stulejce całkowitej, prowadzi do powikłania, jakim jest załupek. W takim stanie dochodzi do obrzęku, spuchnięcia napletka, przez co nie udaje się go uwolnić z rowka zażołędnego. Poważnym skutkiem do którego to prowadzi, jest niedokrwienie, a nawet martwica prącia.