Stulejka u dzieci - objawy, leczenie
Przyczyną pojawiania się stulejki u dzieci może być sporo, jedna z nich może być spowodowana nieodpowiednią higieną okolic prącia oraz samego prącia, ale także zbyt krótkim wędzidełkiem. Chociaż uzasadnienie występowania stulejki u dzieci i dorosłych mężczyzn mogą być i są diametralnie inne, to jednak już u małych pacjentów mogą występować infekcje napletka czy zakażenia dróg moczowych, co często stanowi przyczynę choroby.
Stulejka fizjologiczna
Stulejka fizjologiczna występuje u dzieci w pierwszym miesiącu ich życia, kiedy blaszka napletka nie odkleja się jeszcze od żołędzi, a jej stopniowe odklejanie się, następuje wraz ze wzrostem prącia u chłopców. W tym okresie. stulejka u dzieci jest zjawiskiem, które nie powinno niepokoić.
Różne źródła podają, iż napletek u chłopca powinien być już zupełnie zsuwający się w drugim, najpóźniej trzecim roku życia. Wtedy, schodzący podczas wzwodu prącia napletek, niespodziewanie może prowadzić do stanów bólowych, nadmiernego naciągnięcia, powodującego nie tylko ból, ale mogącego dopuszczać do zerwania wędzidełka, powstawania ran, stanów zapalnych, a nawet zmian rakowych prącia.
Toteż w sytuacji, kiedy dwu czy trzyletni chłopiec skarży się na stany bólowe, natychmiast należy rozpoznać i zdiagnozować przyczynę i udać się do lekarza specjalisty, aby zapobiec problemom, które mogą pojawić się w dorosłym życiu mężczyzny, powodując nie tylko ból i zakażenia, ale także dysfunkcje seksualne.
Zdefiniowanie pojęcia stulejki u dzieci
To zjawisko patologiczne, polegające na braku zdolności obsuwania się napletka do rowka zażołędnego. Taki stan rzeczy nie może być pozostawiony sam sobie, bowiem rzutuje na całe przyszłe życie mężczyzny, stąd pojawia się konieczność wyznaczenia odpowiedniego sposobu leczenia stulejki już u dzieci.
Jak leczy się stulejkę u dzieci?
U noworodków dokonuje się inwazji operacyjnej, jedynie wówczas, gdy uniemożliwia to naturalne oddawanie moczu u małego pacjenta. Spotyka się przypadki całkowitego zrośnięcia napletka, co jest zjawiskiem na tyle niebezpiecznym, iż operacji obrzezania dokonuje się natychmiast. Natomiast ingerencji operacyjnej, w starszym wieku dziecka, dokonuje się u chłopców około drugiego roku życia, rozcinając blaszki napletka, odcinając je okrężnie. Czasem wymagane jest również częściowe usunięcie napletka, jednak ten zabieg niesie za sobą ryzyko powtórnego wystąpienia stulejki.
Już w wieku niemowlęcym można stosować, oczywiście zgodnie ze wskazaniami lekarza, lekkie odsuwanie napletka np. podczas kąpieli. Często też, aby zapobiec operacji, która u dziecka przeprowadzana jest w znieczuleniu całkowitym, stosuje się, aplikowane na napletek, maści ze sterydami. Należy jednak pamiętać, że zbyt silna ingerencja w okolicach intymnych wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami, więc należy je wykonywać delikatnie.