Skip to main content

Informacje

Dowiedz się więcej na temat problemu stulejki

Zabieg obrzezania a stulejka

Obrzezanie jest jednym z zabiegów, które wykonywane są z dużą częstotliwością na całym świecie. Często ma on podłoże religijne lub kulturowe, choć to również jeden z najskuteczniejszych sposobów leczenia stulejki, wykorzystywany w medycynie już od wielu lat. Pomimo tego, że o obrzezaniu słyszy się dużo, niewiele osób wie, jak naprawdę wygląda zabieg i po co się go wykonuje. Aby rozwiać najważniejsze wątpliwości w tym zakresie, odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Zabieg stulejki a obrzezanie - czym się różnią?

Czym jest obrzezanie i jakie są jego najważniejsze powody?

Pod nazwą obrzezanie kryje się zabieg, w trakcie którego napletek zostaje częściowo lub całkowicie usunięty. Jak przeczytasz na stronie https://derm-estetyka.pl/obrzezanie-stulejki.html/, taka praktyka jest powszechna m.in. w judaizmie czy w islamie. Równie często obrzezanie wykonywane jest także ze względów medycznych, jako skuteczny sposób radzenia sobie z problemem stulejki.

Na usunięcie napletka decydują się także mężczyźni, którym zależy na ochronie przed zakażeniem wirusem HIV i innymi chorobami, przenoszonymi drogą płciową. Ostatnim, choć niemniej ważnym powodem, wymienianym przez obrzezanych mężczyzn, jest chęć poprawy wyglądu fizycznego prącia oraz podniesienia jakości życia seksualnego na znacznie wyższy poziom, poprzez pozbycie się problemów, związanych np. z przedwczesnym wytryskiem.

Jakie są najważniejsze wskazania do zabiegu?

Powiedzieliśmy już o najważniejszych powodach, dla których mężczyźni decydują się na zabieg obrzezania. Warto jednak wspomnieć również o dolegliwościach i objawach, które powinny być traktowane jako wskazanie medyczne do przeprowadzenia tego rodzaju ingerencji chirurgicznej. Takim wskazaniem, poza wspomnianą już stulejką, będą również nawracające stany zapalne w tym obszarze ciała oraz pojawienie się załupka, wraz z obrzękiem, który może doprowadzić do nieprawidłowego ukrwienia żołędzi penisa.

Dodatkowym wskazaniem do obrzezania będzie również krótkie wędzidełko oraz problemy w trakcie stosunków seksualnych, przejawiające się nie tylko dyskomfortem, ale również i przedwczesnym wytryskiem.

Jak wygląda zabieg obrzezania w leczeniu stulejki?

Zabieg obrzezania przeprowadzany jest z reguły w znieczuleniu miejscowym, choć w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest również zastosowanie znieczulenia ogólnego. W jego trakcie napletek może być całkowicie lub tylko częściowo usunięty, co spowoduje zlikwidowanie wstydliwego problemu.

Po zakończonym zabiegu, brzegi rany zostają zszyte rozpuszczalną nicią chirurgiczną, a sama rana będzie zabezpieczona stosownym opatrunkiem. Cały proceder trwa na ogół ok. 30 minut, a zastosowanie znieczulenia miejscowego likwiduje konieczność pozostawania w placówce na dłuższą obserwację.

Jakie są metody wykonywania zabiegu obrzezania?

Zabieg obrzezania wykonuje się z zastosowaniem różnorodnych metod:

  • low and tight – polegająca na nacięciu, wykonanym bliżej żołędzia i usunięciu sporej ilości skóry,
  • low and loose – w tym przypadku nacięcie również wykonywane jest w pobliżu żołędzia, choć ilość usuwanej skóry będzie zdecydowanie mniejsza,
  • high and tight – zabieg, wykonywany tą metodą, sprowadza się do nacięcia skóry w dużej odległości od żołędzia, a następnie usunięcia dużej ilości skóry,
  • high and loose – analogicznie do opisanych już metod, ingerencja będzie sprowadzała się do wykonania nacięcia w sporej odległości od żołędzia i usunięcia niewielkiej ilości skóry.

Jakie są wskazania do zabiegu stulejki, obrzezania?

Czy obrzezanie jest bolesne?

To pytanie zadaje sobie z pewnością większość mężczyzn, którzy z różnych względów decydują się na tego rodzaju ingerencję chirurgiczną. Jak się okazuje, sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, a w jego trakcie pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Ból i dyskomfort okresu rekonwalescencji, łagodzi się z kolei przy pomocy środków przeciwbólowych, rekomendowanych przez lekarza prowadzącego i dostępnych na ogół w asortymencie każdej apteki.

Jak przebiega okres rekonwalescencji po obrzezaniu?

Zalecenia na okres rekonwalescencji pacjent otrzymuje przed wypisem ze szpitala lub kliniki. Na ogół sprowadzają się one do zachowania odpowiedniego poziomu higieny oraz powstrzymywania się od wysiłku fizycznego i kontaktów seksualnych aż do zakończenia procesu regeneracji. Wszystkie sygnały alarmowe i niepokojące dolegliwości, pojawiające się w okresie rekonwalescencji, należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem, przeprowadzającym zabieg.

Jak już wspomnieliśmy, dolegliwości bólowe i ewentualny dyskomfort, można łagodzić przy pomocy czopków przeciwbólowych lub tabletek, dostępnych bez recepty w każdej aptece.

Czy stulejka zawsze kończy się obrzezaniem?

Zabieg stulejki nie zawsze jest jednoznaczny z obrzezaniem. To tylko jedna z metod leczenia tego uciążliwego problemu intymnego. U małych pacjentów z reguły stosuje się maści ze sterydami, które zwiększają elastyczność napletka, ułatwiając jego odprowadzenie. Często stosowaną techniką jest również plastyka napletka. Taki zabieg sprowadza się do wykonania cięcia, biegnącego wzdłuż napletka i założenia szwów, co w konsekwencji spowoduje rozszerzenie jego ujścia.

Warto podkreślić jednocześnie, że problemu stulejki nie należy lekceważyć ze strachu przed obrzezaniem. Jest to bowiem zabieg bezpieczny, cieszący się dużą skutecznością i dobrymi efektami, które można ocenić już po miesiącu, gdy rana się zabliźni, a wszelkie dolegliwości ustąpią.