Skip to main content

Zabiegi

Dowiedz się jak możesz wyleczyć stulejkę

Stulejka, a zabieg obrzezania

Odczuwasz ból podczas stosunku, przy próbie zsunięcia napletka lub mycia penisa? To może być stulejka. Uważaj, ponieważ przyczynia się ona do zalegania moczu, nasienia, łoju i złuszczonych komórek nabłonka, a to prowadzi często do stanów zapalnych i obrzęku oraz nieprzyjemnego zapachu, a tego nie chciałby żaden mężczyzna. Zwężenie otworu napletka może być także przyczyną problemów w oddawaniu moczu a nawet jego całkowitego zatrzymania.

Pan z problemem stulejki przed zabiegiem w Gdyni

Stulejka u dzieci

U małych chłopców stulejka to częsty problem. Problem z odprowadzeniem napletka jest naturalny, ale pod koniec 2 roku życia powinien on być oddzielony od żołędzi i możliwy do przesunięcia. Taki dziecięcy rodzaj stulejki ustępuje samoistnie, ale jeśli mimo upływu lat pojawia się problem z odciągnięciem napletka w stronę rowka zażołędnego a podczas tej czynności na napletku pojawia się biały pierścień, to pierwsza oznaka stulejki.

Stulejka – jak ją leczyć

Jeśli problem nie minął z wiekiem lekarz może przepisać maść sterydową. Leczenie maścią trwa przez kilka tygodni i cieszy się dużą skutecznością. Jeśli ta metoda się nie sprawdzi, zalecana jest metoda chirurgiczna. To drobny zabieg przeprowadzony u dorosłych w znieczuleniu miejscowym a u dzieci w znieczuleniu ogólnym. Do wyboru są dwie opcje: obrzezanie lub plastyka napletka.

Plastyka napletka

Ten zabieg polega na wykonaniu nacięcia wzdłuż napletka prącia rozszerzającym jego ujście a potem jego zszyciu. Blizny po zabiegu są niewidoczne a sam zabieg trwa maksymalnie do pół godziny. Jest on zalecany dla pacjentów o niewielkiej stulejce.

Po zabiegu, przez czas ok tygodnia pacjent powinien szczególnie dbać o higienę narządów płciowych ze względu na trwający proces gojenia. Pacjent powinien często stosować preparat odkażający oraz maść z antybiotykiem. Dodatkowo zalecane jest noszenie przewiewnej bielizny i abstynencja seksualną do ok 6 tygodni.

Zabieg obrzezania

Podczas zabiegu obrzezania usuwany jest cały lub część napletka drogą operacyjną. Jest także inna metoda obrzezania podczas której usuwa się część napletka pozostawiając niewielką część jego blaszki zewnętrznej. Oba zabiegi należą do mało inwazyjnych i całkowicie bezpiecznych. Metoda przy której pozostawiona zostaje część napletka może jednak skutkować nawrotami.

U dorosłych pacjentów podczas obrzezania stosowane jest znieczulenie miejscowe polegające na ostrzyknięciu operowanego miejsca 1% lignocainy. Zabieg jest całkowicie bezbolesny a nakładane szwy są całkowicie rozpuszczalne. Zabieg nie wymaga hospitalizacji, pacjent od razu po jego wykonaniu wraca do domu. To także najczęstszy zabieg chirurgiczny na świecie, na który zdecydowało się prawie 30% mężczyzn. Jest on znany i praktykowany pośród wyznawców Judaizmu i Islamu oraz pośród mieszkańców Afryki, Turcji czy Korei.

Mężczyzna przed zabieguem stulejki w Gdyni

Jakie są wskazania medyczne do zabiegu obrzezania?

Do głównych wskazań medycznych należy stulejka czyli zwężenie napletka penisa powodujące dolegliwości bólowe, trudności w oddawaniu moczu oraz problemy natury higienicznej.

Zabieg polecany jest także pacjentom czerpiącym na zapalenie żołędzi oraz napletka. Najczęściej dotykają one mężczyzn, którzy mają problemy z dbaniem o higienę i nie usuwają mastki spod napletka. Do zapalenia prowadzą nagromadzone tam wirusy, bakterie i grzyby, a nawracające zapalenie skutkuje bliznami zwężającymi napletek oraz stulejką.

Obrzezanie stosowane może być także w przypadku nawracających infekcji dróg moczowych u pacjentów u których występuje utrudniony odpływ moczu i po leczeniu nawracających infekcji dróg moczowych.

Obrzezanie to również zabieg stosowany w przypadku podejrzenia zmian nowotworowych napletka o czym świadczyć mogą brodawki, guzki i wyciek z penisa.

U nieobrzezanych mężczyzn pojawić może się załupek uniemożliwiający sprowadzenie odprowadzonego napletka na żołądź. To szczególnie niekomfortowe podczas wzwodu i może wiązać się z pozapalnym zbliznowaceniem skóry napletka. To wskazanie do przeprowadzenia zabiegu obrzezania.

Obrzezanie – przeciwwskazania do zabiegu i zalecenia po zabiegu

Zabiegowi obrzezania nie powinny poddawać się osoby u których stwierdzono spodziectwo czyli nieprawidłową lokalizację ujścia cewki moczowej, amoniakalne zapalenie skóry objawiające się zaczerwienieniem skóry okolicy narządów płciowych, problem z nadżerkami to także przeciwwskazanie do zabiegu. Zabiegowi nie powinny poddawać się także osoby cierpiące na problem penisa cofającego się w stanie spoczynku w głąb ciała.

Do 10 dni po zabiegu pacjent powinien szczególnie dbać o higienę narządów płciowych ze względu na trwający proces gojenia. Należy stosować odpowiednie preparaty odkażające i maści z antybiotykiem oraz nosić przewiewną bieliznę.

Nieleczona stulejka może prowadzić do stanów zapalnych, zakażeń dróg moczowych a nawet uszkodzenia nerek. Może stać się także przyczyną niepłodności. W przypadku wystąpienia problemu stulejki wizyta u lekarza jest konieczna aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji braku leczenia.