Skip to main content

Zabiegi

Dowiedz się jak możesz wyleczyć stulejkę

Zalecenia po zabiegu stulejki

Operacja stulejki to zabieg wykonywany u dzieci i osób dorosłych, polegający na obrzezaniu lub plastyce napletka. Przeprowadzany jest u osób, u których występuje utrudnienie lub brak możliwości odprowadzenia napletka do rowka znajdującego się na żołędzi. Zabieg ten, wyglądający z pozoru na procedurę estetyczną jest zalecany, jeśli występuje całkowita niemożność zsunięcia napletka lub utrudnione jest zachowanie higieny intymnej, co skutkuje rozwijaniem się przewlekłych infekcji tej okolicy. U osób dorosłych operację wykonuje się również, jeśli występują utrudnienia w kontaktach seksualnych, spowodowane stulejką.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg operacji stulejki można przeprowadzić na dwa różne sposoby. Pierwszy, który stosuje się w niewielkich stulejkach to zabieg plastyki napletka. Wykonywane jest w takim przypadku lekkie nacięcie, ułatwiające odprowadzenie napletka. Druga opcją jest całkowite obrzezanie, stosowane najczęściej w sytuacjach, kiedy odprowadzenie napletka jest całkowicie niemożliwe.

Procedury po zabiegu

Operacja stulejki to zabieg stosunkowo prosty i nieskomplikowany, ale jak przy każdej metodzie leczenia inwazyjnego - konieczne jest zastosowanie odpowiednich procedur. Działania pozabiegowe powinny być nastawione na uniknięcie wszelkiego rodzaju powikłań i ograniczenia bólu do minimum. Krwawienie z operowanego rejonu powinno być jak najszybciej zatamowane, aby uniknąć utraty krwi. Ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej pozycji ułożeniowej członka. Ustawienie w wysokim położeniu umożliwi odpowiedni odpływ krwi i chłonki, co poskutkuje zmniejszeniem obrzęku i opuchlizny. Kolejny elementem odpowiedniego postepowania po zabiegu operacji stulejki jest zachowanie odpowiedniej higieny. Konieczne jest stosowanie preparatów odkażających, takich jak Rivanol lub Octenisept oraz częste mycie okolicy zabiegowej. Opatrunki powinny być natomiast zmieniane jak najczęściej, co pozwoli to na uniknięcie wszelkiego rodzaju zakażeń bakteryjnych.

Zabieg schorzenia stulejki

Aktywność po operacji stulejki

Powrót do normalnej aktywności następuje najczęściej już dzień po zabiegu. W przypadku pojawienia się bólu zalecane jest stosowanie doustnych leków przeciwbólowych. Warto zwrócić uwagę na unikanie dużego wysiłku do około 3 tygodni po zabiegu oraz powstrzymanie się od kontaktów seksualnych do 4 tygodni. W tym czasie następuje całkowite zagojenie rany i wchłonięcie szwów, a pacjent jest w stanie powrócić do normalnego funkcjonowania.